Solis Perfetta Grind & Infuse black
Brand: Solis
Price: €440,86
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 773da28c-805b-42b2-ae36-340f97391e57
Description
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Coffee, Milk Foam, Cappuccino, Espresso, White Coffee, Americano, Latte Macchiato
Suitable For: Pod Compatible, Ground Coffee, Coffee Beans
Comfort Features: Removable Water Tank, Hot Water Function
Settings: Adjustable Coffee Temperature, Adjustable Coffee Strength
Controls: Rotary Controls
Milk System: Cappuccino Milk Frother
Water Tank Capacity: 2.5 L
Bean Container Capacity: 220 g
Grinder: Cone Grinder
Grind Settings: 11
Features: Stainless Steel Portafilter, Manometer, Timer, Steam Nozzle, Grinder
Included in Delivery: Tamper, Measuring Spoon, Stainless Steel Milk Jug
Water Supply: Water Tank
Maintenance Function: Water Filter
Colour: Black
Material: Stainless Steel
Height: 39 cm
Width: 28 cm
Depth: 30 cm
Weight: 7.6 kg
Specifications
| Product Type | Espresso Coffee Machine |
|---|---|
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Coffee, Milk Foam, Cappuccino, Espresso, White Coffee, Americano, Latte Macchiato |
| Suitable For | Pod Compatible, Ground Coffee, Coffee Beans |
| Comfort Features | Removable Water Tank, Hot Water Function |
| Settings | Adjustable Coffee Temperature, Adjustable Coffee Strength |
| Controls | Rotary Controls |
| Milk System | Cappuccino Milk Frother |
| Water Tank Capacity | 2.5 L |
| Bean Container Capacity | 220 g |
| Grinder | Cone Grinder |
| Grind Settings | 11 |
| Features | Stainless Steel Portafilter, Manometer, Timer, Steam Nozzle, Grinder |
| Included in Delivery | Tamper, Measuring Spoon, Stainless Steel Milk Jug |
| Water Supply | Water Tank |
| Maintenance Function | Water Filter |
| Colour | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Height | 39 cm |
| Width | 28 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 7.6 kg |
Reviews
Definitely worth the money
Such good value... impressed
Speedy delivery, impeccable condition
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.