Siemens EQ.900 TQ907DF5
Brand: Siemens
Price: €1.511,52
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3cad3bcc-e3f6-44ea-a02e-bcd0e7a1280a
Description
Power: 1,500 Watt
Pump Pressure: 19 bar
Coffee Types: Coffee, Espresso, Milk Foam, Caffelatte
Suitable For: Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: 2 Cup Function, Removable Water Tank, Connected, One Touch Technology, Hot Water Function, Removable Drip Tray
Settings: Adjustable Coffee Strength
Safety Features: Automatic Switch-Off
Displays: Touch Screen, TFT-Display
Manufacturer Specific Features: Home Connect, individualCoffee System, dualBean System, baristaMode, autoMilk Clean, AutoClean, aromaDouble Shot, calc’nClean, coffeeSelect Display, SuperSilent
Milk Systems: Milk Container, Milk Frothing System
Milk Holder Capacity: 0.7 L
Water Tank Capacity: 2.3 L
Bean Container Capacity: 270 g
Grinder: Ceramic Grinder
Grind Settings: 6
Features: Two-Chamber Bean Container, Cup Illumination
Water Supply: Water Tank
Maintenance Functions: Removable Brewing Unit, Water Filter, Limescale Removal Programme, Milk System Cleaning, Automatic Limescale Removal Programme, Automatic Cleaning Programme
Colour: Black
Length of Cable: 100 cm
Height: 39.2 cm
Width: 31.5 cm
Depth: 47 cm
Weight: 13.2 kg
Smart Home: App
Data Transfer: WiFi
Supported Apps: iOS App, Android App
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Power | 1,500 Watt |
| Pump Pressure | 19 bar |
| Coffee Types | Coffee, Espresso, Milk Foam, Caffelatte |
| Suitable For | Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | 2 Cup Function, Removable Water Tank, Connected, One Touch Technology, Hot Water Function, Removable Drip Tray |
| Settings | Adjustable Coffee Strength |
| Safety Features | Automatic Switch-Off |
| Displays | Touch Screen, TFT-Display |
| Manufacturer Specific Features | Home Connect, individualCoffee System, dualBean System, baristaMode, autoMilk Clean, AutoClean, aromaDouble Shot, calc’nClean, coffeeSelect Display, SuperSilent |
| Milk Systems | Milk Container, Milk Frothing System |
| Milk Holder Capacity | 0.7 L |
| Water Tank Capacity | 2.3 L |
| Bean Container Capacity | 270 g |
| Grinder | Ceramic Grinder |
| Grind Settings | 6 |
| Features | Two-Chamber Bean Container, Cup Illumination |
| Water Supply | Water Tank |
| Maintenance Functions | Removable Brewing Unit, Water Filter, Limescale Removal Programme, Milk System Cleaning, Automatic Limescale Removal Programme, Automatic Cleaning Programme |
| Colour | Black |
| Length of Cable | 100 cm |
| Height | 39.2 cm |
| Width | 31.5 cm |
| Depth | 47 cm |
| Weight | 13.2 kg |
| Smart Home | App |
| Data Transfer | WiFi |
| Supported Apps | iOS App, Android App |
Reviews
Worth the investment for sure
Speedy delivery, impeccable condition
Second purchase already! Love it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.