Siemens EQ.6 plus extraKlasse TE657F09DE
Brand: Siemens
Price: €598,31
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 229a0326-8cc5-4461-8619-a5ae10304408
Description
Series: Siemens EQ.6
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use
Power: 1,500 Watt
Pump Pressure: 19 bar
Coffee Types: Cappuccino, Crema Coffee, Espresso, White Coffee, Latte Macchiato
Suitable For: Ground Coffee, Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: Adjustable Coffee Nozzle, 2 Cup Function, Intuitive Menu Navigation, Removable Water Tank, One Touch Technology, Jug Function
Settings: Programmable Switch Off Time, Adjustable Language, Adjustable Key Sound, Adjustable Coffee Temperature, Adjustable Cup Quantity, Adjustable Grinding Levels, Adjustable Water Hardness
Safety Features: Child Lock
Cup Height: 14 cm
Controls: Back-lit Buttons
Display: Touch Screen
Manufacturer Specific Features: coffeeSelect Display, sensoFlow System, autoMilk Clean, oneTouch DoubleCup, aromaDouble Shot, singlePortion Cleaning, IndividualCup Volume, ceramDrive, zeroEnergy Auto-off
Milk Systems: Milk Frothing System, Termo Milk Container
Water Tank Capacity: 1.7 L
Bean Container Capacity: 300 g
Grinder: Ceramic Grinder
Grind Settings: Multi-level
Included in Delivery: Water Filter Cartridge, Water Hardness Test Strips, Measuring Spoon
Maintenance Functions: Removable Brewing Unit, Automatic Rinse, Milk System Cleaning, Automatic Limescale Removal Programme, Automatic Cleaning Programme
Colour: Silver
Material: Stainless Steel
Power Supply: 220-240 V
Frequency: 50-60 Hz
Height: 46.5 cm
Width: 28 cm
Depth: 38.5 cm
Weight: 10.5 kg
Environmental Characteristics: Automatic Switch Off, Eco Function
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Series | Siemens EQ.6 |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use |
| Power | 1,500 Watt |
| Pump Pressure | 19 bar |
| Coffee Types | Cappuccino, Crema Coffee, Espresso, White Coffee, Latte Macchiato |
| Suitable For | Ground Coffee, Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | Adjustable Coffee Nozzle, 2 Cup Function, Intuitive Menu Navigation, Removable Water Tank, One Touch Technology, Jug Function |
| Settings | Programmable Switch Off Time, Adjustable Language, Adjustable Key Sound, Adjustable Coffee Temperature, Adjustable Cup Quantity, Adjustable Grinding Levels, Adjustable Water Hardness |
| Safety Features | Child Lock |
| Cup Height | 14 cm |
| Controls | Back-lit Buttons |
| Display | Touch Screen |
| Manufacturer Specific Features | coffeeSelect Display, sensoFlow System, autoMilk Clean, oneTouch DoubleCup, aromaDouble Shot, singlePortion Cleaning, IndividualCup Volume, ceramDrive, zeroEnergy Auto-off |
| Milk Systems | Milk Frothing System, Termo Milk Container |
| Water Tank Capacity | 1.7 L |
| Bean Container Capacity | 300 g |
| Grinder | Ceramic Grinder |
| Grind Settings | Multi-level |
| Included in Delivery | Water Filter Cartridge, Water Hardness Test Strips, Measuring Spoon |
| Maintenance Functions | Removable Brewing Unit, Automatic Rinse, Milk System Cleaning, Automatic Limescale Removal Programme, Automatic Cleaning Programme |
| Colour | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| Power Supply | 220-240 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Height | 46.5 cm |
| Width | 28 cm |
| Depth | 38.5 cm |
| Weight | 10.5 kg |
| Environmental Characteristics | Automatic Switch Off, Eco Function |
Reviews
Works great, super happy!
Quality is top tier
Best purchase I've made in ages
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.