Siemens EQ.500 Classic TP503D09
Brand: Siemens
Price: €399,37
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5c17ad62-9490-4ec5-909c-2447f459673d
Description
Series: Siemens EQ.500
Power: 1,500 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Crema Coffee, Coffee, Milk Foam, Espresso, Cappuccino, White Coffee, Latte Macchiato
Suitable For: Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: Adjustable Coffee Nozzle, 2 Cup Function, Removable Water Tank, Hot Water Function
Settings: Programmable Switch Off Time
Safety Features: Control Lights, Child Lock
Cup Height: 14 cm
Displays: Dialog Display, LED Display
Manufacturer Specific Features: autoMilk Clean, oneTouch DoubleCup, ceramDrive, iAroma System
Milk Systems: Milk Container, Milk Frothing System
Water Tank Capacity: 1.7 L
Bean Container Capacity: 270 g
Grinder: Ceramic Grinder
Grind Settings: Multi-level
Features: Aroma Preservation Cover, Grinder
Included in Delivery: Water Filter Cartridge, Water Hardness Test Strips
Water Supply: Water Tank
Maintenance Functions: Removable Brewing Unit, Descaling Display, Automatic Rinse, Milk System Cleaning, Limescale Removal Programme, Dishwasher-proof Components, Automatic Limescale Removal Programme
Colour: Black
Material: Plastic
Length of Cable: 100 cm
Power Supply: 220-240 V
Frequency: 50 Hz
Height: 37.3 cm
Width: 27.6 cm
Depth: 45.2 cm
Weight: 8.38 kg
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Series | Siemens EQ.500 |
| Power | 1,500 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Crema Coffee, Coffee, Milk Foam, Espresso, Cappuccino, White Coffee, Latte Macchiato |
| Suitable For | Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | Adjustable Coffee Nozzle, 2 Cup Function, Removable Water Tank, Hot Water Function |
| Settings | Programmable Switch Off Time |
| Safety Features | Control Lights, Child Lock |
| Cup Height | 14 cm |
| Displays | Dialog Display, LED Display |
| Manufacturer Specific Features | autoMilk Clean, oneTouch DoubleCup, ceramDrive, iAroma System |
| Milk Systems | Milk Container, Milk Frothing System |
| Water Tank Capacity | 1.7 L |
| Bean Container Capacity | 270 g |
| Grinder | Ceramic Grinder |
| Grind Settings | Multi-level |
| Features | Aroma Preservation Cover, Grinder |
| Included in Delivery | Water Filter Cartridge, Water Hardness Test Strips |
| Water Supply | Water Tank |
| Maintenance Functions | Removable Brewing Unit, Descaling Display, Automatic Rinse, Milk System Cleaning, Limescale Removal Programme, Dishwasher-proof Components, Automatic Limescale Removal Programme |
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Length of Cable | 100 cm |
| Power Supply | 220-240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 37.3 cm |
| Width | 27.6 cm |
| Depth | 45.2 cm |
| Weight | 8.38 kg |
Reviews
Five stars
Got it super fast! Very happy
Fantastic, ordering more!
Got exactly what I needed, very pleased
Very pleased with this
Fast delivery, excellent item
10/10 would buy again
Excellent stuff
Worth the investment for sure
Amazing quality for the price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.