Sage The Bambino SES450 Black Truffle (SES450BTR4EEU1)
Brand: Sage
Price: €220,43
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 839b0b0d-248f-4afd-bfb3-169926ebd952
Description
Power: 1,560 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Coffee, Milk Foam, Espresso doppio, Espresso, Flat White, Cappuccino, White Coffee, Latte Macchiato
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: 2 Cup Function, Hot Water Function, Removable Water Tank, Removable Drip Tray
Safety Features: Automatic Switch-Off
Milk System: Cappuccino Milk Frother
Water Tank Capacity: 1.38 L
Features: Steam Nozzle
Water Supply: Water Tank
Maintenance Functions: Cleaning Programme, Descaling Display
Colour: Black
Material: Stainless Steel
Length of Cable: 100 cm
Height: 31 cm
Width: 19.5 cm
Depth: 32 cm
Weight: 4.95 kg
Specifications
| Product Type | Espresso Coffee Machine |
|---|---|
| Power | 1,560 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Coffee, Milk Foam, Espresso doppio, Espresso, Flat White, Cappuccino, White Coffee, Latte Macchiato |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | 2 Cup Function, Hot Water Function, Removable Water Tank, Removable Drip Tray |
| Safety Features | Automatic Switch-Off |
| Milk System | Cappuccino Milk Frother |
| Water Tank Capacity | 1.38 L |
| Features | Steam Nozzle |
| Water Supply | Water Tank |
| Maintenance Functions | Cleaning Programme, Descaling Display |
| Colour | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Length of Cable | 100 cm |
| Height | 31 cm |
| Width | 19.5 cm |
| Depth | 32 cm |
| Weight | 4.95 kg |
Reviews
Top stuff!
Fantastic value
Works like a charm ✨
Amazing 👌
Top quality stuff, will order again
Legit so good
Just as advertised, very reliable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.