Saeco Aurora B1 9J0910
Brand: Saeco
Price: €714,27
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e452677f-919a-47d9-b7f9-5c474e029a7c
Description
Power: 1,300 Watt
Coffee Types: Espresso, Coffee
Suitable For: Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: Removable Water Tank
Cup Height: 7.5 - 16 cm
Controls: Touch Control
Display: Touch Screen
Milk System: Cappuccino Milk Frother
Water Tank Capacity: 2.5 L
Bean Container Capacity: 600 g
Grinder: Cone Grinder
Grind Settings: 8
Features: Grinder
Water Supply: Water Tank
Maintenance Functions: Automatic Limescale Removal Programme, Limescale Removal Programme
Coffee Grounds Container Capacity: 16
Colour: Black
Material: Plastic
Finish: Matte
Height: 43.5 cm
Width: 28 cm
Depth: 48.1 cm
Weight: 12.5 kg
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Power | 1,300 Watt |
| Coffee Types | Espresso, Coffee |
| Suitable For | Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | Removable Water Tank |
| Cup Height | 7.5 - 16 cm |
| Controls | Touch Control |
| Display | Touch Screen |
| Milk System | Cappuccino Milk Frother |
| Water Tank Capacity | 2.5 L |
| Bean Container Capacity | 600 g |
| Grinder | Cone Grinder |
| Grind Settings | 8 |
| Features | Grinder |
| Water Supply | Water Tank |
| Maintenance Functions | Automatic Limescale Removal Programme, Limescale Removal Programme |
| Coffee Grounds Container Capacity | 16 |
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Finish | Matte |
| Height | 43.5 cm |
| Width | 28 cm |
| Depth | 48.1 cm |
| Weight | 12.5 kg |
Reviews
Top quality, can't complain
Can't fault it, great price too
Spot on
100% would buy again
One of my best buys ever
Really good value for the price
Fantastic product, really impressed
Seriously good value
Five stars
Best thing I've bought in a while
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.