Rocket Espresso Appartamento TCA chrom black
Brand: Rocket
Price: €1.291,09
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d728bff9-f7a7-4e40-b831-4c1f8534ab28
Description
Power: 1,350 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Type: Espresso
Settings: Adjustable Brewing Temperature, Adjustable Brewing Pressure
Water Tank Capacity: 2.5 L
Grind Settings: 12
Features: Manometer
Number of Brewing Units: 1
Pump Type: Vibration Pump
Kettle: Copper Kettle
Colours: Grey, Silver, Black
Height: 35.8 cm
Width: 27 cm
Depth: 44.8 cm
Weight: 22 kg
Environmental Characteristics: Standby Mode
Specifications
| Product Type | Espresso Coffee Machine |
|---|---|
| Power | 1,350 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Type | Espresso |
| Settings | Adjustable Brewing Temperature, Adjustable Brewing Pressure |
| Water Tank Capacity | 2.5 L |
| Grind Settings | 12 |
| Features | Manometer |
| Number of Brewing Units | 1 |
| Pump Type | Vibration Pump |
| Kettle | Copper Kettle |
| Colours | Grey, Silver, Black |
| Height | 35.8 cm |
| Width | 27 cm |
| Depth | 44.8 cm |
| Weight | 22 kg |
| Environmental Characteristics | Standby Mode |
Reviews
Exactly as the description, cheers!
Quality is really good... can't complain about anything really.
Wow! Amazing value
Works great, super happy!
Really good value for the price
Brilliant, no complaints at all
Just brilliant
Exactly as the description, cheers!
Best thing I've bought in a while
Just brilliant
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.