Philips 2200 Series EP222 EP2220/10
Brand: Philips
Price: €210,43
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fc0ef5fb-15ae-484a-a721-cc4cd37ac8ed
Description
Series: Philips 2200 Series
Power: 1,500 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Espresso, Crema Coffee, Milk Foam, Cappuccino, White Coffee, Latte Macchiato
Suitable For: Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: 2 Cup Function, Removable Water Tank, Hot Water Function, One Touch Technology
Settings: Adjustable Coffee Strength
Display: Touch Screen
Manufacturer Specific Features: AquaClean Filter
Milk System: Cappuccino Milk Frother
Water Tank Capacity: 1.8 L
Bean Container Capacity: 275 g
Grinder: Ceramic Grinder
Grind Settings: 12
Features: Pannarello, Grinder, Aroma Preservation Cover
Water Supply: Water Tank
Maintenance Functions: Removable Brewing Unit, Water Filter
Colour: Black
Material: Plastic
Finish: Matte
Power Supply: 230 V
Frequency: 50 Hz
Height: 43.4 cm
Width: 24.7 cm
Depth: 36.6 cm
Weight: 8 kg
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Series | Philips 2200 Series |
| Power | 1,500 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Espresso, Crema Coffee, Milk Foam, Cappuccino, White Coffee, Latte Macchiato |
| Suitable For | Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | 2 Cup Function, Removable Water Tank, Hot Water Function, One Touch Technology |
| Settings | Adjustable Coffee Strength |
| Display | Touch Screen |
| Manufacturer Specific Features | AquaClean Filter |
| Milk System | Cappuccino Milk Frother |
| Water Tank Capacity | 1.8 L |
| Bean Container Capacity | 275 g |
| Grinder | Ceramic Grinder |
| Grind Settings | 12 |
| Features | Pannarello, Grinder, Aroma Preservation Cover |
| Water Supply | Water Tank |
| Maintenance Functions | Removable Brewing Unit, Water Filter |
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Finish | Matte |
| Power Supply | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 43.4 cm |
| Width | 24.7 cm |
| Depth | 36.6 cm |
| Weight | 8 kg |
Reviews
Best purchase I've made in ages
100% would buy again
Fantastic, ordering more!
Quality and price are unbeatable
Such good value... impressed
Love this! 😄
Better than expected tbh
Perfect! Exactly what I needed
Better than expected tbh
Five stars
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.