Miele CVA7440 125 Gala Edition
Brand: Miele
Price: €2.005,36
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 00c4e1cd-1a84-4793-9cda-6ca4ef494faf
Description
Power: 1,450 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Americano, Cappuccino, Espresso, Espresso doppio, Milk Foam, White Coffee, Latte Macchiato, Coffee, Flat White, Crema Coffee, Ristretto
Suitable For: Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: 2 Cup Function, Automatic Cup Height Detection, One Touch Technology, Hot Water Function, Changeable Bean Container
Settings: User Profiles, Adjustable Amount of Milk Foam, Programmable Switch Off Time, Adjustable Grind Amount, Programmable Stand-By Time, Adjustable Water Quantity, Adjustable Grinding Levels, Adjustable Pre-Brew, Adjustable Coffee Quantity
Manufacturer Specific Features: OneTouch for Two, CupSensor
Milk System: Milk Container
Milk Holder Capacity: 0.7 L
Water Tank Capacity: 2.7 L
Bean Container Capacity: 600 g
Grinder: Cone Grinder
Grind Settings: Multi-level
Features: Pre-brew Function, Grinder
Water Supply: Water Tank
Colour: Black
Height: 45.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 47.5 cm
Smart Home: App
Data Transfer: WiFi
Supported Apps: iOS App, Android App
Specifications
| Product Type | Built-In Coffee Machine |
|---|---|
| Power | 1,450 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Americano, Cappuccino, Espresso, Espresso doppio, Milk Foam, White Coffee, Latte Macchiato, Coffee, Flat White, Crema Coffee, Ristretto |
| Suitable For | Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | 2 Cup Function, Automatic Cup Height Detection, One Touch Technology, Hot Water Function, Changeable Bean Container |
| Settings | User Profiles, Adjustable Amount of Milk Foam, Programmable Switch Off Time, Adjustable Grind Amount, Programmable Stand-By Time, Adjustable Water Quantity, Adjustable Grinding Levels, Adjustable Pre-Brew, Adjustable Coffee Quantity |
| Manufacturer Specific Features | OneTouch for Two, CupSensor |
| Milk System | Milk Container |
| Milk Holder Capacity | 0.7 L |
| Water Tank Capacity | 2.7 L |
| Bean Container Capacity | 600 g |
| Grinder | Cone Grinder |
| Grind Settings | Multi-level |
| Features | Pre-brew Function, Grinder |
| Water Supply | Water Tank |
| Colour | Black |
| Height | 45.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 47.5 cm |
| Smart Home | App |
| Data Transfer | WiFi |
| Supported Apps | iOS App, Android App |
Reviews
One of my best buys ever
Amazing 👌
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.