Miele CVA 7845 black 125 Gala Edition
Brand: Miele
Price: €3.432,41
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f1c16c6b-ad51-4904-a585-8a9762358991
Description
Series: Miele PureLine
Coffee Types: Coffee, Latte Macchiato, Espresso, Lungo, Americano, Cappuccino, Hot Milk, Flat White, Ristretto, Milk Foam, White Coffee
Suitable For: Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Cup Height: 4 - 16.5 cm
Controls: Touch Control
Display: Touch Screen
Manufacturer Specific Features: ComfortDoor
Water Tank Capacity: 2.3 L
Bean Container Capacity: 280 g
Coffee Grounds Container Capacity: 17
Colour: Black
Height: 45.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 47.5 cm
Environmental Characteristics: Eco Function, Standby Mode
Specifications
| Product Types | Bean to Cup Coffee Machine, Built-In Coffee Machine |
|---|---|
| Series | Miele PureLine |
| Coffee Types | Coffee, Latte Macchiato, Espresso, Lungo, Americano, Cappuccino, Hot Milk, Flat White, Ristretto, Milk Foam, White Coffee |
| Suitable For | Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Cup Height | 4 - 16.5 cm |
| Controls | Touch Control |
| Display | Touch Screen |
| Manufacturer Specific Features | ComfortDoor |
| Water Tank Capacity | 2.3 L |
| Bean Container Capacity | 280 g |
| Coffee Grounds Container Capacity | 17 |
| Colour | Black |
| Height | 45.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 47.5 cm |
| Environmental Characteristics | Eco Function, Standby Mode |
Reviews
Every penny well spent
Does exactly what it should
Amazing service and product 👍
Arrived well packaged, very pleased
Exactly what I needed. Very happy with this.
Arrived super quickly and works great 😊
Excellent stuff
Fantastic product, really impressed
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Quality is top tier
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.