Miele CM 6360 Obsidianblack Cleansteel Metallic
Brand: Miele
Price: €1.407,05
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 17dbdd0c-3be6-4be1-9f67-9354fe6c6b93
Description
Series: Miele CM 6000
Power: 1,450 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Milk Foam, Latte Macchiato, Cappuccino, Espresso, Lungo, Espresso Macchiato, Ristretto, Flat White, White Coffee, Hot Milk, Coffee
Suitable For: Ground Coffee, Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: 2 Cup Function, Connected, Brew Function, One Touch Technology, Jug Function
Settings: User Profiles, Adjustable Amount of Milk Foam, Adjustable Grind Amount, Adjustable Coffee Speciality, Adjustable Milk Quantity, Adjustable Water Quantity, Adjustable Pre-Brew, Adjustable Water Temperature
Cup Height: 8 - 14 cm
Controls: Touch Control
Display: Dialog Display
Manufacturer Specific Features: WiFiConn@ct, OneTouch for Two, AromaticSystem, BrilliantLight, ComfortClean, Miele@home, ShopConn@ct
Milk Systems: Milk Frothing System, Milk Container
Milk Holder Capacity: 0.5 L
Water Tank Capacity: 1.8 L
Bean Container Capacity: 300 g
Grinder: Cone Grinder
Features: Cup Illumination, Grinder
Water Supply: Water Tank
Maintenance Functions: Dishwasher-proof Components, Automatic Cleaning Programme
Coffee Grounds Container Capacity: 10
Colour: Black
Length of Cable: 140 cm
Power Supply: 220-240 V
Frequency: 50-60 Hz
Height: 35.9 cm
Width: 25.1 cm
Depth: 42.7 cm
Weight: 10 kg
Environmental Characteristics: Eco Function, Standby Mode
Data Transfer: WiFi
Supported Apps: iOS App, Android App
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Series | Miele CM 6000 |
| Power | 1,450 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Milk Foam, Latte Macchiato, Cappuccino, Espresso, Lungo, Espresso Macchiato, Ristretto, Flat White, White Coffee, Hot Milk, Coffee |
| Suitable For | Ground Coffee, Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | 2 Cup Function, Connected, Brew Function, One Touch Technology, Jug Function |
| Settings | User Profiles, Adjustable Amount of Milk Foam, Adjustable Grind Amount, Adjustable Coffee Speciality, Adjustable Milk Quantity, Adjustable Water Quantity, Adjustable Pre-Brew, Adjustable Water Temperature |
| Cup Height | 8 - 14 cm |
| Controls | Touch Control |
| Display | Dialog Display |
| Manufacturer Specific Features | WiFiConn@ct, OneTouch for Two, AromaticSystem, BrilliantLight, ComfortClean, Miele@home, ShopConn@ct |
| Milk Systems | Milk Frothing System, Milk Container |
| Milk Holder Capacity | 0.5 L |
| Water Tank Capacity | 1.8 L |
| Bean Container Capacity | 300 g |
| Grinder | Cone Grinder |
| Features | Cup Illumination, Grinder |
| Water Supply | Water Tank |
| Maintenance Functions | Dishwasher-proof Components, Automatic Cleaning Programme |
| Coffee Grounds Container Capacity | 10 |
| Colour | Black |
| Length of Cable | 140 cm |
| Power Supply | 220-240 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Height | 35.9 cm |
| Width | 25.1 cm |
| Depth | 42.7 cm |
| Weight | 10 kg |
| Environmental Characteristics | Eco Function, Standby Mode |
| Data Transfer | WiFi |
| Supported Apps | iOS App, Android App |
Reviews
Quality and price are unbeatable
Great value for money
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Packaged so carefully, arrived perfect
Solid product, arrived quickly
Quality is really good... can't complain about anything really.
Seriously good value
Quality is top tier
Amazing service and product 👍
Does the job
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.