Miele CM 6160 L Obsidian Black
Brand: Miele
Price: €1.186,62
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 85752fd4-623d-4dad-9825-e3509aca1d92
Description
Series: Miele CM 6
Power: 1,450 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Coffee, Latte Macchiato, Espresso, Lungo, Cappuccino, Crema Coffee, Hot Milk, Flat White, Ristretto, Milk Foam, White Coffee
Suitable For: Ground Coffee, Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: Adjustable Coffee Nozzle, One Touch Technology, Jug Function, Connected, 2 Cup Function
Settings: Adjustable Grinding Levels, Adjustable Coffee Quantity, Adjustable Water Quantity, Programmable Switch On Time, Programmable Switch Off Time, Adjustable Coffee Speciality, Adjustable Milk Quantity, Programmable Stand-By Time, Adjustable Pre-Brew, Adjustable Water Temperature, Adjustable Amount of Milk Foam, Adjustable Language
Safety Features: System Lock
Cup Height: 8 - 14 cm
Controls: Touch Control
Display: LED Display
Manufacturer Specific Features: AromaticSystem, ComfortClean, BrilliantLight, Ecomodus, Miele@home, OneTouch for Two, WiFiConn@ct, DirectSensor, ShopConn@ct
Milk System: Cappuccinatore
Water Tank Capacity: 1.8 L
Bean Container Capacity: 300 g
Grinders: Cone Grinder, Steel Grinder
Features: Grinder, Pre-brew Function, Cup Illumination
Water Supply: Water Tank
Maintenance Functions: Automatic Cleaning Programme, Milk Foam Nozzle Cleaning, Automatic Rinse, Removable Brewing Unit, Removable Milk Tube, Dishwasher-proof Components
Coffee Grounds Container Capacity: 14
Colour: Black
Material: Plastic
Length of Cable: 140 cm
Power Supply: 220-240 V
Frequency: 50-60 Hz
Current: 10 A
Height: 35.9 cm
Width: 25.1 cm
Depth: 42.7 cm
Weight: 12 kg
Environmental Characteristics: Eco Function, Automatic Switch Off, Automatic Switch On, Standby Mode
Data Transfer: WiFi
Supported Apps: iOS App, Android App
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Series | Miele CM 6 |
| Power | 1,450 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Coffee, Latte Macchiato, Espresso, Lungo, Cappuccino, Crema Coffee, Hot Milk, Flat White, Ristretto, Milk Foam, White Coffee |
| Suitable For | Ground Coffee, Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | Adjustable Coffee Nozzle, One Touch Technology, Jug Function, Connected, 2 Cup Function |
| Settings | Adjustable Grinding Levels, Adjustable Coffee Quantity, Adjustable Water Quantity, Programmable Switch On Time, Programmable Switch Off Time, Adjustable Coffee Speciality, Adjustable Milk Quantity, Programmable Stand-By Time, Adjustable Pre-Brew, Adjustable Water Temperature, Adjustable Amount of Milk Foam, Adjustable Language |
| Safety Features | System Lock |
| Cup Height | 8 - 14 cm |
| Controls | Touch Control |
| Display | LED Display |
| Manufacturer Specific Features | AromaticSystem, ComfortClean, BrilliantLight, Ecomodus, Miele@home, OneTouch for Two, WiFiConn@ct, DirectSensor, ShopConn@ct |
| Milk System | Cappuccinatore |
| Water Tank Capacity | 1.8 L |
| Bean Container Capacity | 300 g |
| Grinders | Cone Grinder, Steel Grinder |
| Features | Grinder, Pre-brew Function, Cup Illumination |
| Water Supply | Water Tank |
| Maintenance Functions | Automatic Cleaning Programme, Milk Foam Nozzle Cleaning, Automatic Rinse, Removable Brewing Unit, Removable Milk Tube, Dishwasher-proof Components |
| Coffee Grounds Container Capacity | 14 |
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Length of Cable | 140 cm |
| Power Supply | 220-240 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Current | 10 A |
| Height | 35.9 cm |
| Width | 25.1 cm |
| Depth | 42.7 cm |
| Weight | 12 kg |
| Environmental Characteristics | Eco Function, Automatic Switch Off, Automatic Switch On, Standby Mode |
| Data Transfer | WiFi |
| Supported Apps | iOS App, Android App |
Reviews
Spot on mate, spot on
Honestly fantastic
Spot on mate, spot on
Amazing value!
Absolutely worth it
Exactly what I needed, thanks!
Legit so good
Absolutely brilliant!
Speedy delivery, impeccable condition
Came super fast and works great
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.