Melitta Caffeo Barista T Smart F840-100
Brand: Melitta
Price: €724,27
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 2610549d-9d48-44bf-9f94-4420f9847885
Description
Series: Melitta Caffeo Barista
Power: 1,450 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Milk Foam, Crema Coffee, Coffee, Espresso, Cappuccino, Flat White, White Coffee, Latte Macchiato
Suitable For: Ground Coffee, Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: Adjustable Coffee Nozzle, Removable Water Tank, Hot Water Function, One Touch Technology
Settings: Adjustable Coffee Speciality, Adjustable Coffee Strength, Adjustable Water Quantity, Adjustable Coffee Temperature
Display: LED Display
Manufacturer Specific Features: MyCoffee-Function
Milk Systems: Milk Container, Milk Frothing System
Water Tank Capacity: 1.8 L
Bean Container Capacity: 270 g
Grinders: Cone Grinder, Steel Grinder
Grind Settings: 5
Features: Two-Chamber Bean Container, Water Level Indicator, Pre-brew Function, Cup Warmer
Maintenance Functions: Automatic Cleaning Programme, Automatic Limescale Removal Programme, Milk System Cleaning, Automatic Rinse, Removable Brewing Unit, Removable Milk Tube, Water Filter
Colours: Black, Silver
Material: Plastic
Power Supply: 220-240 V
Frequency: 50-60 Hz
Height: 37.2 cm
Width: 25.9 cm
Depth: 46.7 cm
Weight: 10.3 kg
Environmental Characteristics: Eco Function, Mains Off, Automatic Switch Off
Data Transfer: Bluetooth
Supported Apps: iOS App, Android App
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Series | Melitta Caffeo Barista |
| Power | 1,450 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Milk Foam, Crema Coffee, Coffee, Espresso, Cappuccino, Flat White, White Coffee, Latte Macchiato |
| Suitable For | Ground Coffee, Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | Adjustable Coffee Nozzle, Removable Water Tank, Hot Water Function, One Touch Technology |
| Settings | Adjustable Coffee Speciality, Adjustable Coffee Strength, Adjustable Water Quantity, Adjustable Coffee Temperature |
| Display | LED Display |
| Manufacturer Specific Features | MyCoffee-Function |
| Milk Systems | Milk Container, Milk Frothing System |
| Water Tank Capacity | 1.8 L |
| Bean Container Capacity | 270 g |
| Grinders | Cone Grinder, Steel Grinder |
| Grind Settings | 5 |
| Features | Two-Chamber Bean Container, Water Level Indicator, Pre-brew Function, Cup Warmer |
| Maintenance Functions | Automatic Cleaning Programme, Automatic Limescale Removal Programme, Milk System Cleaning, Automatic Rinse, Removable Brewing Unit, Removable Milk Tube, Water Filter |
| Colours | Black, Silver |
| Material | Plastic |
| Power Supply | 220-240 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Height | 37.2 cm |
| Width | 25.9 cm |
| Depth | 46.7 cm |
| Weight | 10.3 kg |
| Environmental Characteristics | Eco Function, Mains Off, Automatic Switch Off |
| Data Transfer | Bluetooth |
| Supported Apps | iOS App, Android App |
Reviews
Speedy delivery, impeccable condition
Definitely worth the money
Does the job perfectly... will be ordering more
Arrived safe and sound, very pleased
Fast delivery, excellent item
Got exactly what I needed, very pleased
Spot on
Just as advertised, very reliable
Arrived well packaged, very pleased
Quality and price are unbeatable
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.