Krups Evidence Hot & Cold EA898GF0
Brand: Krups
Price: €566,82
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 41416250-bf63-4a13-af31-2a4802432243
Description
Series: Krups Evidence
Power: 1,450 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Coffee, Latte Macchiato, Cold Brew, Cold Cappuccino, Cappuccino
Suitable For: Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: Double Grinder Function, Hot Water Function
Settings: Adjustable Grinding Levels, Adjustable Water Quantity, Adjustable Water Temperature, Adjustable Coffee Temperature
Cup Height: 14 cm
Controls: Touch Control
Display: LED Display
Milk System: Milk Frothing System
Water Tank Capacity: 2.3 L
Bean Container Capacity: 250 g
Grinders: Cone Grinder, Stainless Steel Grinder
Features: Grinder
Heating System: Thermoblock System
Water Supply: Water Tank
Maintenance Functions: Automatic Limescale Removal Programme, Automatic Rinse, Milk System Cleaning, Automatic Cleaning Programme, Descaling Display
Colour: Black
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Series | Krups Evidence |
| Power | 1,450 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Coffee, Latte Macchiato, Cold Brew, Cold Cappuccino, Cappuccino |
| Suitable For | Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | Double Grinder Function, Hot Water Function |
| Settings | Adjustable Grinding Levels, Adjustable Water Quantity, Adjustable Water Temperature, Adjustable Coffee Temperature |
| Cup Height | 14 cm |
| Controls | Touch Control |
| Display | LED Display |
| Milk System | Milk Frothing System |
| Water Tank Capacity | 2.3 L |
| Bean Container Capacity | 250 g |
| Grinders | Cone Grinder, Stainless Steel Grinder |
| Features | Grinder |
| Heating System | Thermoblock System |
| Water Supply | Water Tank |
| Maintenance Functions | Automatic Limescale Removal Programme, Automatic Rinse, Milk System Cleaning, Automatic Cleaning Programme, Descaling Display |
| Colour | Black |
Reviews
Perfect!
Great value for money
One of my best buys ever
Exactly what I needed. Very happy with this.
Second purchase already! Love it
Just as advertised, very reliable
Can't find any faults
Really impressed, no complaints
Speedy delivery, impeccable condition
Perfect.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.