Krups EA907D Barista Steel
Brand: Krups
Price: €556,82
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 30e9105d-fe64-444b-a294-16ecf415ff46
Description
Power: 1,450 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Ristretto, Latte Macchiato, Espresso, Cappuccino, Espresso Lungo, White Coffee, Hot Milk, Americano, Crema Coffee, Flat White
Suitable For: Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: Fast Warm-Up, 2 Cup Function
Controls: Push Buttons
Display: Dialog Display
Manufacturer Specific Features: Claris Aqua Filter
Milk System: Cappuccino Milk Frother
Water Tank Capacity: 1.9 L
Bean Container Capacity: 250 g
Grinders: Cone Grinder, Stainless Steel Grinder
Grind Settings: continuous
Heating System: Thermoblock System
Water Supply: Water Tank
Maintenance Function: Water Filter
Colours: Silver, Black
Height: 49.6 cm
Width: 37.9 cm
Weight: 11.2 kg
Environmental Characteristics: Automatic Switch Off
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Power | 1,450 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Ristretto, Latte Macchiato, Espresso, Cappuccino, Espresso Lungo, White Coffee, Hot Milk, Americano, Crema Coffee, Flat White |
| Suitable For | Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | Fast Warm-Up, 2 Cup Function |
| Controls | Push Buttons |
| Display | Dialog Display |
| Manufacturer Specific Features | Claris Aqua Filter |
| Milk System | Cappuccino Milk Frother |
| Water Tank Capacity | 1.9 L |
| Bean Container Capacity | 250 g |
| Grinders | Cone Grinder, Stainless Steel Grinder |
| Grind Settings | continuous |
| Heating System | Thermoblock System |
| Water Supply | Water Tank |
| Maintenance Function | Water Filter |
| Colours | Silver, Black |
| Height | 49.6 cm |
| Width | 37.9 cm |
| Weight | 11.2 kg |
| Environmental Characteristics | Automatic Switch Off |
Reviews
Really happy with this
Ordering more for friends
One of my best buys ever
Does the job perfectly... will be ordering more
Fantastic quality, unbeatable price!
Best thing I've bought in a while
Packaged so carefully, arrived perfect
Just as advertised, very reliable
10 out of 10
Highly recommend!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.