Krups EA 8298 Latt´Espress
Brand: Krups
Price: €304,90
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 36de7a2a-3997-48ce-aa92-e3055d9c5564
Description
Power: 1,450 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Cups Per Brew: 2
Cup Height: 11.1 cm
Controls: Rotary Controls
Display: Digital Display
Milk System: Milk Frothing System
Water Tank Capacity: 1.8 L
Bean Container Capacity: 275 g
Heating System: Thermoblock System
Coffee Grounds Container Capacity: 9
Height: 36.3 cm
Width: 29.5 cm
Depth: 39 cm
Weight: 10.8 kg
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Power | 1,450 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Cups Per Brew | 2 |
| Cup Height | 11.1 cm |
| Controls | Rotary Controls |
| Display | Digital Display |
| Milk System | Milk Frothing System |
| Water Tank Capacity | 1.8 L |
| Bean Container Capacity | 275 g |
| Heating System | Thermoblock System |
| Coffee Grounds Container Capacity | 9 |
| Height | 36.3 cm |
| Width | 29.5 cm |
| Depth | 39 cm |
| Weight | 10.8 kg |
Reviews
Highly recommend!
Top quality
Even better than I thought
Very happy indeed 👍
Just as advertised, very reliable
Brilliant!!!
Great value for money
Great value for money. Will definitely be buying again.
Five stars
Spot on mate, spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.