Jura S8 Dark Inox (EB)
Brand: Jura
Price: €1.291,09
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 279286cc-ec9a-41ec-b4cc-3c52c7f0f6b4
Description
Power: 1,450 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Cappuccino, Crema Coffee, Hot Milk, Ristretto, Milk Foam, Espresso, Flat White, White Coffee, Latte Macchiato
Suitable For: Ground Coffee, Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: Hot Water Function, Removable Water Tank
Settings: Programmable Switch Off Time, Adjustable Coffee Speciality, Adjustable Water Temperature, Adjustable Brewing Temperature, Adjustable Coffee Strength, Adjustable Water Quantity, Adjustable Water Hardness
Displays: Touch Screen, TFT-Display
Manufacturer Specific Features: Aroma-G3 Grinder, (I.W.S.) with Filter Cartridge CLARIS Smart, (I.P.B.A.S.) Intelligent Pre-Brew Aroma System, (E.S.M.) Energy Save Mode, Zero-Energy Switch
Milk System: Milk Frothing System
Water Tank Capacity: 1.9 L
Bean Container Capacity: 280 g
Grinders: Steel Grinder, Cone Grinder
Grind Settings: 7
Features: Cup Illumination, Pre-brew Function, Grinder
Heating System: Thermoblock System
Water Supply: Water Tank
Brewing Chamber: 5 - 16 g
Maintenance Functions: Water Filter, Automatic Rinse, Milk Foam Nozzle Cleaning, Milk System Cleaning, Automatic Limescale Removal Programme, Automatic Cleaning Programme, Cleaning Indicator
Coffee Grounds Container Capacity: 16
Colour: Black
Length of Cable: 110 cm
Power Supply: 230 V
Frequency: 50 Hz
Current: 10 A
Height: 34.8 cm
Width: 28 cm
Depth: 43.9 cm
Weight: 10 kg
Environmental Characteristics: Eco Function
Data Transfer: WiFi Ready
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Power | 1,450 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Cappuccino, Crema Coffee, Hot Milk, Ristretto, Milk Foam, Espresso, Flat White, White Coffee, Latte Macchiato |
| Suitable For | Ground Coffee, Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | Hot Water Function, Removable Water Tank |
| Settings | Programmable Switch Off Time, Adjustable Coffee Speciality, Adjustable Water Temperature, Adjustable Brewing Temperature, Adjustable Coffee Strength, Adjustable Water Quantity, Adjustable Water Hardness |
| Displays | Touch Screen, TFT-Display |
| Manufacturer Specific Features | Aroma-G3 Grinder, (I.W.S.) with Filter Cartridge CLARIS Smart, (I.P.B.A.S.) Intelligent Pre-Brew Aroma System, (E.S.M.) Energy Save Mode, Zero-Energy Switch |
| Milk System | Milk Frothing System |
| Water Tank Capacity | 1.9 L |
| Bean Container Capacity | 280 g |
| Grinders | Steel Grinder, Cone Grinder |
| Grind Settings | 7 |
| Features | Cup Illumination, Pre-brew Function, Grinder |
| Heating System | Thermoblock System |
| Water Supply | Water Tank |
| Brewing Chamber | 5 - 16 g |
| Maintenance Functions | Water Filter, Automatic Rinse, Milk Foam Nozzle Cleaning, Milk System Cleaning, Automatic Limescale Removal Programme, Automatic Cleaning Programme, Cleaning Indicator |
| Coffee Grounds Container Capacity | 16 |
| Colour | Black |
| Length of Cable | 110 cm |
| Power Supply | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Height | 34.8 cm |
| Width | 28 cm |
| Depth | 43.9 cm |
| Weight | 10 kg |
| Environmental Characteristics | Eco Function |
| Data Transfer | WiFi Ready |
Reviews
Arrived super quickly and works great 😊
Fast delivery, excellent item
Got exactly what I needed, very pleased
Fast delivery, product is solid
Really good value for the price
Quality stuff 💯
Came super fast and works great
Perfect.
Fantastic value
Quality is excellent. Worth every penny
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.