Jura J8 (EA) Piano Black (15457)
Brand: Jura
Price: €1.070,66
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: bfd24a3b-86be-4c14-958d-aeac96c6c9a3
Description
Series: Jura J-Line
Power: 1,450 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Latte Macchiato, Coffee, Cappuccino, Milk Foam, Espresso, White Coffee, Americano, Lungo, Espresso doppio, Espresso Macchiato, Flat White
Suitable For: Ground Coffee, Coffee Beans
Comfort Features: One Touch Technology, Hot Water Function
Settings: Adjustable Coffee Strength
Safety Features: Automatic Switch-Off
Displays: Touch Screen, Colour Display
Manufacturer Specific Features: SmartConnect, Professional Aroma Grinder, (P.E.P.) Pulse Extraction Process
Milk Systems: Milk Container, Milk Frothing System
Water Tank Capacity: 1.9 L
Bean Container Capacity: 280 g
Grinder: Disc Grinder
Grind Settings: 10
Features: Grinder, Cup Illumination
Maintenance Functions: Limescale Removal Programme, Milk System Cleaning, Cleaning Programme, Automatic Rinse
Colour: Black
Length of Cable: 110 cm
Height: 34.8 cm
Width: 31.8 cm
Depth: 44.6 cm
Environmental Characteristics: Eco Function, Automatic Switch Off
Smart Home: App
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Series | Jura J-Line |
| Power | 1,450 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Latte Macchiato, Coffee, Cappuccino, Milk Foam, Espresso, White Coffee, Americano, Lungo, Espresso doppio, Espresso Macchiato, Flat White |
| Suitable For | Ground Coffee, Coffee Beans |
| Comfort Features | One Touch Technology, Hot Water Function |
| Settings | Adjustable Coffee Strength |
| Safety Features | Automatic Switch-Off |
| Displays | Touch Screen, Colour Display |
| Manufacturer Specific Features | SmartConnect, Professional Aroma Grinder, (P.E.P.) Pulse Extraction Process |
| Milk Systems | Milk Container, Milk Frothing System |
| Water Tank Capacity | 1.9 L |
| Bean Container Capacity | 280 g |
| Grinder | Disc Grinder |
| Grind Settings | 10 |
| Features | Grinder, Cup Illumination |
| Maintenance Functions | Limescale Removal Programme, Milk System Cleaning, Cleaning Programme, Automatic Rinse |
| Colour | Black |
| Length of Cable | 110 cm |
| Height | 34.8 cm |
| Width | 31.8 cm |
| Depth | 44.6 cm |
| Environmental Characteristics | Eco Function, Automatic Switch Off |
| Smart Home | App |
Reviews
Second purchase already! Love it
Great value for money. Will definitely be buying again.
10/10 would buy again
Quality and price are unbeatable
Amazing service and product 👍
One of my best buys ever
Quality is excellent. Worth every penny
Second purchase already! Love it
Top quality
Exactly what I needed. Very happy with this.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.