Jura ENA 8 Full Metropolitan Black EC (15493)
Brand: Jura
Price: €745,76
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f3dd0213-53fb-4c10-a275-d16e07d20032
Description
Series: Jura Ena
Power: 1,450 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Coffee, Milk Foam, Latte Macchiato, Flat White, Espresso doppio, Espresso, Cappuccino
Suitable For: Ground Coffee, Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: 2 Cup Function
Settings: Adjustable Coffee Strength, Adjustable Cup Quantity, Adjustable Brewing Temperature, Adjustable Water Quantity
Safety Features: Automatic Switch-Off
Displays: Touch Screen, Colour Display, TFT-Display
Manufacturer Specific Features: Professional Aroma Grinder, WiFiConn@ct, Extra Shot
Milk System: Milk Frothing System
Water Tank Capacity: 1.1 L
Bean Container Capacity: 125 g
Grinder: Steel Grinder
Grind Settings: 10
Features: Cup Illumination, Grinder
Heating System: Thermoblock System
Maintenance Functions: Automatic Limescale Removal Programme, Automatic Cleaning Programme, Automatic Rinse, Limescale Removal Programme, Milk System Cleaning, Cleaning Programme
Coffee Grounds Container Capacity: 10
Colour: Black
Height: 32.3 cm
Width: 27.1 cm
Depth: 44.5 cm
Weight: 9.4 kg
Environmental Characteristics: Eco Function, Automatic Switch Off
Data Transfer: WiFi
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Series | Jura Ena |
| Power | 1,450 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Coffee, Milk Foam, Latte Macchiato, Flat White, Espresso doppio, Espresso, Cappuccino |
| Suitable For | Ground Coffee, Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | 2 Cup Function |
| Settings | Adjustable Coffee Strength, Adjustable Cup Quantity, Adjustable Brewing Temperature, Adjustable Water Quantity |
| Safety Features | Automatic Switch-Off |
| Displays | Touch Screen, Colour Display, TFT-Display |
| Manufacturer Specific Features | Professional Aroma Grinder, WiFiConn@ct, Extra Shot |
| Milk System | Milk Frothing System |
| Water Tank Capacity | 1.1 L |
| Bean Container Capacity | 125 g |
| Grinder | Steel Grinder |
| Grind Settings | 10 |
| Features | Cup Illumination, Grinder |
| Heating System | Thermoblock System |
| Maintenance Functions | Automatic Limescale Removal Programme, Automatic Cleaning Programme, Automatic Rinse, Limescale Removal Programme, Milk System Cleaning, Cleaning Programme |
| Coffee Grounds Container Capacity | 10 |
| Colour | Black |
| Height | 32.3 cm |
| Width | 27.1 cm |
| Depth | 44.5 cm |
| Weight | 9.4 kg |
| Environmental Characteristics | Eco Function, Automatic Switch Off |
| Data Transfer | WiFi |
Reviews
Top quality, can't complain
Fast delivery, excellent item
Got it super fast! Very happy
Perfect.
Legit so good
Amazing 👌
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.