Jura E8 (EB) Dark Inox
Brand: Jura
Price: €966,19
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 08b6abf4-b138-4226-803c-9affd8314061
Description
Series: Jura E-Line
Power: 1,450 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Crema Coffee, Hot Milk, Ristretto, Milk Foam, Espresso doppio, Espresso Macchiato, Espresso, Cappuccino, Flat White, White Coffee, Latte Macchiato, Café Cortado
Suitable For: Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: Removable Water Tank, Adjustable Coffee Nozzle, Adjustable Hot Water Spout, Adjustable Milk Foam Spout, Hot Water Function
Settings: Adjustable Water Quantity, Adjustable Coffee Strength, Adjustable Water Hardness, Programmable Switch Off Time, Adjustable Coffee Speciality, Adjustable Brewing Temperature, Adjustable Water Temperature
Cup Height: 6.5 - 11.1 cm
Display: Digital Display
Manufacturer Specific Features: (E.S.M.) Energy Save Mode, (I.W.S.) with Filter Cartridge CLARIS Smart, (P.E.P.) Pulse Extraction Process, (I.P.B.A.S.) Intelligent Pre-Brew Aroma System, Connector System, Aroma-G2 Foam Frother, Professional Aroma Grinder, Extra Shot
Milk System: Milk Frothing System
Water Tank Capacity: 1.9 L
Bean Container Capacity: 280 g
Grinders: Steel Grinder, Cone Grinder
Grind Settings: 10
Features: Pre-brew Function, Aroma Selection Switch, Aroma Preservation Cover
Heating System: Thermoblock System
Water Supply: Water Tank
Brewing Chamber: 5 - 16 g
Maintenance Functions: Water Filter, Automatic Rinse, Milk Foam Nozzle Cleaning, Milk System Cleaning, Automatic Limescale Removal Programme, Automatic Cleaning Programme, Cleaning Indicator
Coffee Grounds Container Capacity: 16
Colour: Grey
Material: Plastic
Length of Cable: 110 cm
Power Supply: 230 V
Frequency: 50 Hz
Current: 10 A
Height: 35.1 cm
Width: 28 cm
Depth: 43.9 cm
Weight: 9.8 kg
Environmental Characteristics: Automatic Switch Off, Mains Off, Eco Function
Data Transfer: WiFi Ready
Supported Apps: iOS App, Android App
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Series | Jura E-Line |
| Power | 1,450 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Crema Coffee, Hot Milk, Ristretto, Milk Foam, Espresso doppio, Espresso Macchiato, Espresso, Cappuccino, Flat White, White Coffee, Latte Macchiato, Café Cortado |
| Suitable For | Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | Removable Water Tank, Adjustable Coffee Nozzle, Adjustable Hot Water Spout, Adjustable Milk Foam Spout, Hot Water Function |
| Settings | Adjustable Water Quantity, Adjustable Coffee Strength, Adjustable Water Hardness, Programmable Switch Off Time, Adjustable Coffee Speciality, Adjustable Brewing Temperature, Adjustable Water Temperature |
| Cup Height | 6.5 - 11.1 cm |
| Display | Digital Display |
| Manufacturer Specific Features | (E.S.M.) Energy Save Mode, (I.W.S.) with Filter Cartridge CLARIS Smart, (P.E.P.) Pulse Extraction Process, (I.P.B.A.S.) Intelligent Pre-Brew Aroma System, Connector System, Aroma-G2 Foam Frother, Professional Aroma Grinder, Extra Shot |
| Milk System | Milk Frothing System |
| Water Tank Capacity | 1.9 L |
| Bean Container Capacity | 280 g |
| Grinders | Steel Grinder, Cone Grinder |
| Grind Settings | 10 |
| Features | Pre-brew Function, Aroma Selection Switch, Aroma Preservation Cover |
| Heating System | Thermoblock System |
| Water Supply | Water Tank |
| Brewing Chamber | 5 - 16 g |
| Maintenance Functions | Water Filter, Automatic Rinse, Milk Foam Nozzle Cleaning, Milk System Cleaning, Automatic Limescale Removal Programme, Automatic Cleaning Programme, Cleaning Indicator |
| Coffee Grounds Container Capacity | 16 |
| Colour | Grey |
| Material | Plastic |
| Length of Cable | 110 cm |
| Power Supply | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Height | 35.1 cm |
| Width | 28 cm |
| Depth | 43.9 cm |
| Weight | 9.8 kg |
| Environmental Characteristics | Automatic Switch Off, Mains Off, Eco Function |
| Data Transfer | WiFi Ready |
| Supported Apps | iOS App, Android App |
Reviews
Absolutely brilliant!
cant fault it tbh
Really happy with this
Perfect.
Perfect! 10/10 ⭐
Exactly what I needed, thanks!
Quality is excellent. Worth every penny
Love this! 😄
Wow! Amazing value
Amazing value!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.