Jura E6 EC Dark Inox (15439)
Brand: Jura
Price: €714,27
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5b3093f9-ed8b-4e16-82dc-6ad2ce03e27a
Description
Series: Jura E-Line
Power: 1,450 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Latte Macchiato, Milk Foam, Espresso, Cappuccino, White Coffee, Crema Coffee
Suitable For: Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: Removable Water Tank, Adjustable Coffee Nozzle, Adjustable Hot Water Spout, Hot Water Function
Settings: Programmable Switch Off Time, Adjustable Water Temperature, Adjustable Brewing Temperature, Adjustable Coffee Strength, Adjustable Water Quantity, Adjustable Water Hardness
Cup Height: 11.1 cm
Controls: Push Buttons
Display: Digital Display
Manufacturer Specific Features: (E.S.M.) Energy Save Mode, (I.W.S.) with Filter Cartridge CLARIS Smart, (P.E.P.) Pulse Extraction Process, (I.P.B.A.S.) Intelligent Pre-Brew Aroma System, Aroma-G3 Grinder, Connector System
Milk System: Cappuccinatore
Water Tank Capacity: 1.9 L
Bean Container Capacity: 280 g
Grinders: Steel Grinder, Cone Grinder
Features: Grinder, Pre-brew Function
Heating System: Thermoblock System
Water Supply: Water Tank
Brewing Chamber: 5 - 16 g
Maintenance Functions: Water Filter, Automatic Rinse, Change Filter Indicator, Cleaning Programme, Milk Foam Nozzle Cleaning, Milk System Cleaning, Limescale Removal Programme, Automatic Limescale Removal Programme, Automatic Cleaning Programme, Cleaning Indicator
Coffee Grounds Container Capacity: 16
Colour: Grey
Length of Cable: 110 cm
Power Supply: 230 V
Frequency: 50 Hz
Current: 10 A
Height: 35.1 cm
Width: 28 cm
Depth: 43.9 cm
Weight: 12 kg
Environmental Characteristics: Standby Mode, Mains Off, Eco Function
Data Transfer: WiFi Ready
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Series | Jura E-Line |
| Power | 1,450 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Latte Macchiato, Milk Foam, Espresso, Cappuccino, White Coffee, Crema Coffee |
| Suitable For | Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | Removable Water Tank, Adjustable Coffee Nozzle, Adjustable Hot Water Spout, Hot Water Function |
| Settings | Programmable Switch Off Time, Adjustable Water Temperature, Adjustable Brewing Temperature, Adjustable Coffee Strength, Adjustable Water Quantity, Adjustable Water Hardness |
| Cup Height | 11.1 cm |
| Controls | Push Buttons |
| Display | Digital Display |
| Manufacturer Specific Features | (E.S.M.) Energy Save Mode, (I.W.S.) with Filter Cartridge CLARIS Smart, (P.E.P.) Pulse Extraction Process, (I.P.B.A.S.) Intelligent Pre-Brew Aroma System, Aroma-G3 Grinder, Connector System |
| Milk System | Cappuccinatore |
| Water Tank Capacity | 1.9 L |
| Bean Container Capacity | 280 g |
| Grinders | Steel Grinder, Cone Grinder |
| Features | Grinder, Pre-brew Function |
| Heating System | Thermoblock System |
| Water Supply | Water Tank |
| Brewing Chamber | 5 - 16 g |
| Maintenance Functions | Water Filter, Automatic Rinse, Change Filter Indicator, Cleaning Programme, Milk Foam Nozzle Cleaning, Milk System Cleaning, Limescale Removal Programme, Automatic Limescale Removal Programme, Automatic Cleaning Programme, Cleaning Indicator |
| Coffee Grounds Container Capacity | 16 |
| Colour | Grey |
| Length of Cable | 110 cm |
| Power Supply | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Height | 35.1 cm |
| Width | 28 cm |
| Depth | 43.9 cm |
| Weight | 12 kg |
| Environmental Characteristics | Standby Mode, Mains Off, Eco Function |
| Data Transfer | WiFi Ready |
Reviews
Brilliant, no complaints at all
Solid product, arrived quickly
Quality is really good... can't complain about anything really.
Really impressed, no complaints
Exactly what I was looking for
Couldn't fault it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.