Jura C3 Piano Black 15599 EA
Brand: Jura
Price: €535,33
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 68965eaf-af08-40be-a19d-1e60c079cde9
Description
Power: 1,450 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Cappuccino, Espresso, Coffee, Latte Macchiato
Suitable For: Ground Coffee, Coffee Beans
Comfort Features: One Touch Technology, Adjustable Coffee Nozzle
Settings: Programmable Switch Off Time, Adjustable Coffee Strength, Adjustable Coffee Quantity, Adjustable Grinding Levels, Adjustable Water Quantity, Adjustable Amount of Milk Foam, Adjustable Milk Quantity, Adjustable Brewing Temperature, Adjustable Water Temperature, Adjustable Pre-Brew, Adjustable Pre-Brewing Temperature
Safety Features: Automatic Switch-Off, Water Protection System
Controls: Toggle Switch, Push Buttons
Manufacturer Specific Features: Professional Aroma Grinder, WiFiConn@ct
Milk System: Milk Frothing System
Water Tank Capacity: 1.6 L
Bean Container Capacity: 200 g
Grind Settings: 7
Features: Grinder, Water Level Indicator
Included in Delivery: Water Filter Cartridge, Water Hardness Test Strips
Heating System: Thermoblock System
Water Supply: Water Tank
Number of Brewing Units: 1
Brewing Chamber: 5 - 16 g
Maintenance Functions: Cleaning Programme, Automatic Cleaning Programme, Automatic Rinse, Automatic Limescale Removal Programme, Change Filter Indicator, Water Filter
Coffee Grounds Container Capacity: 16
Colour: Black
Length of Cable: 110 cm
Power Supply: 230 V
Current: 10 A
Height: 32.5 cm
Width: 26 cm
Depth: 43.7 cm
Weight: 10.3 kg
Environmental Characteristics: Eco Function, Standby Mode
Smart Home: App
Data Transfer: WiFi
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Power | 1,450 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Cappuccino, Espresso, Coffee, Latte Macchiato |
| Suitable For | Ground Coffee, Coffee Beans |
| Comfort Features | One Touch Technology, Adjustable Coffee Nozzle |
| Settings | Programmable Switch Off Time, Adjustable Coffee Strength, Adjustable Coffee Quantity, Adjustable Grinding Levels, Adjustable Water Quantity, Adjustable Amount of Milk Foam, Adjustable Milk Quantity, Adjustable Brewing Temperature, Adjustable Water Temperature, Adjustable Pre-Brew, Adjustable Pre-Brewing Temperature |
| Safety Features | Automatic Switch-Off, Water Protection System |
| Controls | Toggle Switch, Push Buttons |
| Manufacturer Specific Features | Professional Aroma Grinder, WiFiConn@ct |
| Milk System | Milk Frothing System |
| Water Tank Capacity | 1.6 L |
| Bean Container Capacity | 200 g |
| Grind Settings | 7 |
| Features | Grinder, Water Level Indicator |
| Included in Delivery | Water Filter Cartridge, Water Hardness Test Strips |
| Heating System | Thermoblock System |
| Water Supply | Water Tank |
| Number of Brewing Units | 1 |
| Brewing Chamber | 5 - 16 g |
| Maintenance Functions | Cleaning Programme, Automatic Cleaning Programme, Automatic Rinse, Automatic Limescale Removal Programme, Change Filter Indicator, Water Filter |
| Coffee Grounds Container Capacity | 16 |
| Colour | Black |
| Length of Cable | 110 cm |
| Power Supply | 230 V |
| Current | 10 A |
| Height | 32.5 cm |
| Width | 26 cm |
| Depth | 43.7 cm |
| Weight | 10.3 kg |
| Environmental Characteristics | Eco Function, Standby Mode |
| Smart Home | App |
| Data Transfer | WiFi |
Reviews
Solid product, arrived quickly
Very pleased with this
Absolutely brilliant!
Just as advertised, very reliable
Absolutely brilliant 👍
Just as advertised, very reliable
Can't fault anything about this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.