De'Longhi Dinamica ECAM 353.75 W
Brand: De'Longhi
Price: €535,33
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ca10852e-15da-48ed-86b3-89692881d2c6
Description
Series: De'Longhi Dinamica
Power: 1,450 Watt
Pump Pressure: 15 bar
Coffee Types: Latte Macchiato, Espresso doppio, Lungo, Espresso, Cappuccino, White Coffee, Hot Milk, Crema Coffee
Suitable For: Coffee Beans
Cups Per Brew: 2
Comfort Features: Hot Water Function, Removable Water Tank, High-Speed Steam Function
Settings: Adjustable Coffee Temperature
Display: Digital Display
Manufacturer Specific Features: Long Coffee Function, Doppio+, LatteCrema System
Milk System: Milk Frothing System
Bean Container Capacity: 300 g
Grinder: Cone Grinder
Features: Cup Stand
Maintenance Functions: Automatic Limescale Removal Programme, Automatic Rinse
Coffee Grounds Container Capacity: 14
Power Supply: 230 V
Frequency: 50 Hz
Height: 42.9 cm
Width: 34.8 cm
Depth: 23.6 cm
Weight: 9.5 kg
Specifications
| Product Type | Bean to Cup Coffee Machine |
|---|---|
| Series | De'Longhi Dinamica |
| Power | 1,450 Watt |
| Pump Pressure | 15 bar |
| Coffee Types | Latte Macchiato, Espresso doppio, Lungo, Espresso, Cappuccino, White Coffee, Hot Milk, Crema Coffee |
| Suitable For | Coffee Beans |
| Cups Per Brew | 2 |
| Comfort Features | Hot Water Function, Removable Water Tank, High-Speed Steam Function |
| Settings | Adjustable Coffee Temperature |
| Display | Digital Display |
| Manufacturer Specific Features | Long Coffee Function, Doppio+, LatteCrema System |
| Milk System | Milk Frothing System |
| Bean Container Capacity | 300 g |
| Grinder | Cone Grinder |
| Features | Cup Stand |
| Maintenance Functions | Automatic Limescale Removal Programme, Automatic Rinse |
| Coffee Grounds Container Capacity | 14 |
| Power Supply | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 42.9 cm |
| Width | 34.8 cm |
| Depth | 23.6 cm |
| Weight | 9.5 kg |
Reviews
Speedy delivery, impeccable condition
Can't find any faults
Exactly as the description, cheers!
Just brilliant
Works great, super happy!
Super satisfied 😊
Exactly what I was looking for
Just as advertised, very reliable
Works great, good price
Works like a charm ✨
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.